Városlista
2026. február 22, vasárnap - Gerzson

Hírek

2015. Július 14. 07:22, kedd | Külföld
Forrás: Varga Béla, az MTI tudósítója jelenti:

Ukrán válság – Az elnök elrendelte a lefegyverzést

Ukrán válság – Az elnök elrendelte a lefegyverzést

Az Ukrajnában működő összes törvénytelen fegyveres szervezet lefegyverzésére utasította hétfőn Petro Porosenko ukrán elnök.

Az Ukrajnában működő összes törvénytelen fegyveres szervezet lefegyverzésére utasította hétfőn Petro Porosenko ukrán elnök az Ukrán Biztonsági Szolgálatot (SZBU) és a belügyminisztériumot az ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács (RNBO) katonai kabinetjének kijevi ülésén.
Az államfő kijelentette, hogy „egyetlen politikai erőnek sincs joga fegyveres alakulatok felállítására”. Szerinte ez az igazi ukrán hazafiak lejáratása. „Egyetlen politikai erőnek sem lehet és nem is lesz semmilyen fegyveres sejtje” – idézte az elnököt az Unian ukrán hírügynökség.

A szombati munkácsi lövöldözés miatt összehívott tanácskozáson Porosenko kifejtette: meglepő módon a feszültség a Donyec-medencei ütközőövezetben fokozódott, párhuzamosan a helyzet destabilizálására irányuló kísérlettel a távoli hátországban, ezer kilométerre a frontvonaltól, ahol emberek jelentek meg nehézfegyverzettel. „A helyzet destabilizálása háború idején erős csapás az ország védelmére, az állam védelmi képességére, és ezt a hatalom nem engedheti meg” – hangsúlyozta.

Az elnök rámutatott: a belügyminisztériumnak, az SZBU-nak és a többi rendvédelmi szervnek teljesítenie kell a kötelességét valamennyi törvénytelen fegyveres alakulat lefegyverzését illetően.

Az ülésen az államfő azt is kijelentette, hogy a konfliktus Munkácson a csempészüzlet újrafelosztása miatt robbant ki. „A munkácsi események rávilágítottak több olyan idült problémára, amelyek azonnali megoldást igényelnek” – tette hozzá, megjegyezve, hogy a klánosodásra, csempészetre, korrupcióra gondol. „Az, ami ott történik, nem fekete-fehér, hanem megdöbbentően fekete” – állapította meg.

Porosenko kijelentette, hogy határozott cselekvést vár a rendvédelmi szervektől a csempészet elleni harcban. „Szigorú és elvszerű vizsgálat alá kell vonni mindenkit, akinek ehhez köze van. Házkutatásokra, őrizetbe vételekre és közvetlen bűnügyi felelősségre vonásra van szükség. Nem segíthetnek sem a képviselői mandátumok, sem a hatalomhoz fűződő kapcsolatok” – hangoztatta.

Az elnök utasította az illetékes szerveket, hogy a lefolytatott vizsgálatok nyomán vonják le a személyi konzekvenciákat. „A csempészés nem kimondottan kárpátaljai probléma. Amint elkezdtük meghúzni a csavarokat, azonnal felszínre került a szenny. A kárpátaljai csempészek kihívást intéztek egész Ukrajnához. Kijelentem: állunk e kihívás elé” – hangsúlyozta Petro Porosenko az RNBO ülésén.

Címkék: ukrán, válság

Ezek érdekelhetnek még

2026. Február 22. 13:00, vasárnap | Külföld

Az amerikai elnök 10-ről 15 százalékra emeli a globális vámtarifát

Az amerikai elnök közölte szombaton, hogy az előző nap bejelentett 10-ről 15 százalékra emeli az új globális vámtételt.

2026. Február 21. 15:00, szombat | Külföld

Az amerikai legfelsőbb bíróság érvénytelenítette Donald Trump globális vámintézkedéseit

Az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága érvénytelenítette a Donald Trump elnök által bevezetett, országonként megállapított vámokat pénteken.

2026. Február 20. 17:00, péntek | Külföld

Donald Trump: Iránnak nem lehet atomfegyvere

Iránnak nem lehet atomfegyvere, mert az aláássa a közel-keleti békét - hangsúlyozta Donald Trump amerikai elnök az általa kezdeményezett Béketanács első ülésén Washingtonban, a Donald J. Trump Békeintézetben csütörtökön.