Városlista
2025. szeptember 14, vasárnap - Szeréna

Hírek

2021. December 18. 05:00, szombat | Belföld
Forrás: mti - illusztráció: mti

Továbbra is kedvezőtlen a levegőminőség

Továbbra is kedvezőtlen a levegőminőség

Továbbra is kedvezőtlen a levegőminőség a szálló por miatt - tájékoztatta a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) pénteken az MTI-t.

A levegőhigiénés index rendszere négy kategóriát tartalmaz: az elfogadható, a kifogásolt, az egészségtelen és a veszélyes minősítést.

Azt írták: veszélyes a levegő minősége a Sajó-völgyében (Kazincbarcika, Putnok, Sajószentpéter), Miskolcon és Nyíregyházán. Öt település (Budapest, Hernádszurdok, Salgótarján, Szolnok és Vác) levegőjét egészségtelennek minősítették. Nyolc település levegőminősége pedig kifogásolt.

Az NNK kiemelte, hogy a kisméretű aeroszolrészecskék (PM2.5, PM10; azaz a szálló por) magas koncentrációban rövid távon légúti tüneteket, például köhögést, kötőhártya-irritációt, könnyezést okozhatnak. A krónikus légzőszervi betegségben szenvedők tüneteit súlyosbodhatnak, megnő a légúti fertőzések kialakulásának kockázata, előfordulhat szívritmuszavar, megnő a stroke, az infarktus és az akut szívelégtelenség kockázata is.

A szálló por legjelentősebb forrása a fűtési szezonban a helytelen tüzelési módok (például nedves és kezelt fa, műanyag égetése) alkalmazása. Felhívták a figyelmet arra is, hogy a hulladékégetés jogsértő tevékenység. Szilárd tüzelőanyagként hasított, száraz tűzifát, fabrikettet vagy fapelletet ajánlanak.

Az NNK azt írta: a meteorológiai előrejelzés alapján a megélénkülő szél hatására várhatóan már pénteken elkezd javulni a levegő minősége.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Szeptember 13. 09:27, szombat | Belföld

Ejtőernyős gyakorlattal folytatódott az Adaptive Hussars 2025

Ejtőernyős ugrást hajtottak végre a Különleges Műveleti Parancsnokság katonái pénteken a Várpalota határában lévő nullponti lő- és gyakorlótéren.

2025. Szeptember 13. 09:26, szombat | Belföld

Lázár János részletes, szigorú és őszinte vizsgálatot kért a magyarkúti vonatbaleset ügyében

Minden részletre kiterjedő, \"szigorú és őszinte vizsgálatot\" kért a MÁV vezetésétől a Magyarkút megállónál péntek reggel történt vonatbaleset ügyében az építési és közlekedési miniszter.

2025. Szeptember 13. 09:24, szombat | Belföld

Orbán Viktor: a háborús fenyegetettség közvetlen

A Lengyelországot ért szerdai dróntámadás példázata annak, milyen veszélyes körülmények között élünk nap mint nap, a háborús fenyegetettség közvetlen

2025. Szeptember 12. 07:23, péntek | Belföld

Agrometeorológia: az Alföldön csak lassan mérséklődik az aszály

A hét első felének esői, záporai sokfelé adtak alapos öntözést, de a Duna-Tisza közének déli felén továbbra is igen száraz a talaj.