Hírek
2022. Október 03. 13:16, hétfő |
Külföld
Forrás: MTI
Több mint két éve nem teljesített olyan gyengén az euróövezeti feldolgozóipar, mint most szeptemberben
Szeptemberben a vártnál nagyobb csökkenéssel 2020 júniusa óta a leggyengébb teljesítmény alakult ki az euróövezeti feldolgozóiparban a londoni S&P Global gazdaságkutató intézet beszerzésimenedzser-indexének alakulása alapján.
Az euróövezeti feldolgozóipari BMI 48,4 pontra csökkent szeptemberben az előzetes 48,5 pontról az augusztusi 49,6 pont után.
A BMI 50 pont alatti értéke a vizsgált gazdasági tevékenység teljesítményének csökkenését, 50 pont feletti értéke pedig növekedését jelzi.
Mind a termelés, mind az új megrendelések terén további visszaesés következett be, ami egyes esetekben a magas energiaárakkal függött össze, miközben számos vállalat az alacsonyabb megrendelésállományhoz igazodva lefelé módosította a termelési tervét.
Az euróövezeti árucikkek iránti globális kereslet meredeken csökkent, mivel a magas infláció és a gazdasági bizonytalanság a gazdaságkutatók felmérései szerint visszavetette a vásárlói kedvet. A beszerzési költségek és az inflációs nyomás felgyorsult az emelkedő energiaárak miatt, az anyaghiányból eredő akadályok viszont a legfrissebb felmérések szerint valamelyest enyhültek. Eközben az üzleti hangulat 2020 májusa óta a legalacsonyabb szintre esett, ami arra késztette a cégeket, hogy a nehezebb körülményekre számítva tovább csökkentsék saját beszerzéseiket is.
"A recesszióban lévő feldolgozóipar és a fokozódó inflációs nyomás kombinációja tovább növeli az euróövezeti gazdaság kilátásaival kapcsolatos aggodalmakat" - foglalta össze a felmérés megállapításait Chris Williamson, az S&P Global Market Intelligence vezető közgazdásza.
Rámutatott, hogy a pandémia-korlátozások kezdetén tapasztaltak kivételével az euróövezeti feldolgozóipari még soha nem mutatott ilyen gyenge teljesítményt a 2009-es globális pénzügyi válság óta.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Március 04. 11:00, szerda | Külföld
Donald Trump: az Egyesült Államok biztosítja majd a Perzsa-öblön keresztül áthaladó tengeri kereskedelmet
Az Egyesült Államok fog biztosítást nyújtani a Perzsa-öbölön keresztül áthaladó tengeri kereskedelemnek - közölte kedden Donald Trump amerikai elnök a Truth Social közösségi oldalán.
2026. Március 04. 07:19, szerda | Külföld
Az EU arra kéri Ukrajnát, hadd ellenőrizzék, mi van a Barátság vezetékkel
Ukrajna egyre nagyobb nyomás alá kerül annak érdekében, hogy engedélyezze az Európai Uniónak a Magyarországra és Szlovákiába irányuló, megrongálódott Barátság kőolajvezeték helyszíni ellenőrzését – írja a Financial Times.
2026. Március 03. 16:00, kedd | Külföld
Kínai külügyminiszter: a világ nem térhet vissza a \"dzsungel törvényéhez\"
2026. Március 03. 08:00, kedd | Külföld
Robert Fico találkozót javasol az Európai Bizottság elnökével a Barátság kőolajvezeték ügyében
Robert Fico találkozót indítványoz Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével a Barátság kőolajvezetéken történő tranzit újraindításáról
