Hírek
2025. Július 22. 07:24, kedd |
Belföld
Forrás: MTI
Társadalmi egyeztetésre bocsátották az Otthon Start hitel részletszabályait
A kormány társadalmi egyeztetésre bocsátotta a 3 százalékos otthonteremtési hitel részletszabályait tartalmazó kormányrendeletet - közölte a Miniszterelnökség hétfőn az MTI-vel.
A kormány egy, elsősorban a fiatalokat célzó, az első lakás megszerzését támogató programot indít, amely a következő években több tízezer fiatal megfelelő otthonhoz való jutását segítheti elő - írták.
Az Otthon Start Program keretében 50 millió forint összegű kölcsön igényelhető, akár 25 éves futamidőre. A kölcsön kamata a teljes futamidő alatt rögzített, fix 3 százalék.
A hitel az ország egész területén egyaránt felhasználható új vagy használt ingatlan vásárlására, valamint ingatlan építésére. Az ingatlan értéke lakás esetén legfeljebb 100 millió, családi ház esetén legfeljebb 150 millió forint lehet, másfél millió forintos négyzetméterár-korlát mellett. A hitel igényléséhez már 10 százalékos önerő is elegendő - idézték fel.
Tájékoztatásuk szerint az első otthon meghatározásakor a főszabály, hogy a hitelre minden olyan személy jogosult, aki a hitel igénylésekor és az azt megelőző 10 évben nem rendelkezett belterületi lakóingatlannal.
Ezt a főszabályt egészíti ki az a rendelkezés, miszerint azok a személyek is jogosultak a hitel igénylésére, akik az igényléskor vagy az azt megelőző 10 évben 15 millió forintot meg nem haladó értékű belterületi ingatlannal vagy tulajdoni hányaddal rendelkeznek vagy rendelkeztek.
A szabályok értelmében az is jogosult a kölcsönre, aki legfeljebb egy belterületi ingatlanban 15 millió forintnál magasabb értékű, de 50 százalékot meg nem haladó tulajdoni hányaddal az elmúlt 10 évben rendelkezett vagy rendelkezik.
Szintén jogosultak a programban való részvételre a bontásra rendelt ingatlanok és egyes esetekben a haszonélvezettel terhelt ingatlanok tulajdonosai. Házastársak vagy élettársak hitelprogramban való részvétele esetén elegendő, ha a tulajdoni viszonyokra vonatkozó feltételeknek az egyik fél megfelel - tették hozzá.
Közölték azt is, hogy a kölcsön 18 éves kortól igényelhető, felső korhatárra vonatkozóan nincs megkötés. A hitelre való jogosultságnak nem feltétele házasság vagy gyermek megléte, sem a jövőre vonatkozó gyermekvállalás.
A hitel házastársak esetén együttesen is igényelhető.
A kölcsön igénylésének feltétele két éves társadalombiztosítási jogviszony megléte, büntetlen előélet, köztartozás-mentesség és a bankok által elvárt hitelképesség.
Az Otthon Start Program kombinálható lesz más állami otthonteremtési támogatási programokkal, így a csok plusszal is - fűzték hozzá.
Kiemelték, a 25 éves, fix 3 százalékos kamat hosszú távú kiszámíthatóságot és biztonságot jelent minden igénylőnek, a kereskedelmi banki hitelekhez képest jelentős, akár százezer forintos megtakarítást is elérhetnek a havi törlesztőrészleten.
A 10 százalékos önerő és az alacsony kamat érdemi segítséget jelent a fiataloknak, hogy a szülői házból, albérletből saját lakásba tudjanak költözni - hangsúlyozták.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Március 09. 15:00, hétfő | Belföld
Ukrajna a Magyarországon feltartóztatott készpénz- és nemesfémszállítmánya visszaszolgáltatását követeli
Ukrajna a Magyarországon feltartóztatott készpénz- és nemesfémszállítmánya visszaszolgáltatását követeli - közölte vasárnap Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter az X-en.
2026. Március 09. 11:00, hétfő | Belföld
Választás 2026 - Toroczkai László: a Mi Hazánk közel van ahhoz, hogy irányítani tudja Magyarországot
A tiszta magyar gondolatot, a magyar igazságot képviselő Mi Hazánk Mozgalom még soha nem volt olyan közel ahhoz, hogy így vagy úgy, de irányítani tudja Magyarországot - hangoztatta a párt elnöke Kaposváron vasárnap.
2026. Március 09. 10:00, hétfő | Belföld
Iráni konfliktus - Szijjártó Péter: 76 utassal a fedélzetén landolt a mai mentesítő járatunk Budapesten
Hetvenhat utassal a fedélzetén landolt \"a mai mentesítő járatunk Budapesten\" - írta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter vasárnap este a Facebook-oldalán.
2026. Március 09. 07:31, hétfő | Belföld
Két független jelöltet győzött le a Fidesz Kazincbarcikán
Orbán Viktor a Tisza felett aratott hatalmas győzelemről ír közösségi oldalán.
