Hírek
2018. Április 23. 12:47, hétfő |
Bulvár
Forrás: mti
Szintetikus DNS-re tárolják a Massive Attack egy albumát

Svájci tudósok szintetikus DNS-re tárolták a Massive Attack Mezzanine című album hanganyagát a megjelenés huszadik évfordulója alkalmából - jelentette be a Zürichi Műszaki Egyetem.
Genetikai információként mentik el a lemez hangjait, így az több százezer éven át fennmarad - áll a közleményben.
Az elektronikus zenét játszó brit együttes albumának dalait, köztük a Teardrops című slágert 920 ezer rövid DNS-szakaszra kódolják. Ezeket ötezer apró üveggömbbe helyezik, melyek egy kis palackba kerülnek végül, ott fogják őket tárolni.
A CD-k nagyjából 30 éven át használhatók, a DNS-tárolás ellenben gyakorlatilag örök életű - mondta Robert Grass, az egyetem funkcionális anyagokkal foglalkozó laboratóriumának kutatója.
Ha a későbbi nemzedékek meg akarják hallgatni a DNS-en tárolt zenét, nem CD- vagy lemezjátszóra lesz szükségük, amire a zene eredetileg felkerült, hanem genetikai laboratóriumra.
"A hagyományos adattárolási módszerekhez képest a DNS-re kódolás elég bonyolult és költséges eljárás, ám ha kiveszik az üveggolyóból, olcsón és gyorsan másolható - magyarázta Grass.
A Zürichi Műszaki Egyetem szerint a 15 megabájtos album a második legnagyobb, DNS-en tárolt adategyüttes. A legnagyobbat a Microsoft 200 megabájtos dokumentuma.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Március 21. 07:31, péntek | Bulvár
Kiugró mértékben nőtt a zenei streaming bevétele Magyarországon
Kiugró mértékben, több mint 2,6 milliárd forinttal nőtt tavaly a zenei streaming magyarországi bevétele.
2025. Március 19. 07:40, szerda | Bulvár
Tüzet gyújtva akart világítani egy fiú, de autók gyulladtak ki
A Miskolci Járási Ügyészség vádat emelt egy fiatalkorú fiú ellen gondatlan közveszély okozásának vétsége miatt. A fiatal kukázás közben tüzet gyújtva akart világítani, de kiégtek a hulladéktárolók, és a parkoló járművek.
2025. Március 16. 08:23, vasárnap | Bulvár
A világ legmagasabb épületén is megemlékeztek a magyar forradalomról - Videó
A dubaji felhőkarcoló jelenleg a világ legmagasabb épülete a maga 828 méterével, a torony fényjátékait pedig mindig hatalmas érdeklődés övezi, a mostani videót is több százezer ember láthatta.
2025. Március 14. 07:18, péntek | Bulvár
Lázár János: 2500 forintba fog kerülni 2026-ban a borsodiaknak a vármegyei autópályamatrica
Jelentős kedvezménnyel, várhatóan 2500 forintért vehetik meg a Borsod-Abaúj-Zemplénben élők jövőre a megyei autópályamatricát - jelentette be az építési és közlekedési miniszter csütörtökön Facebook-oldalán.