Városlista
2025. január 15, szerda - Lóránt

Hírek

2016. Szeptember 14. 07:33, szerda | Bulvár
Forrás: mti

Percenként tizenkét szó legépelésére voltak képesek majmok pusztán a gondolataikkal

Percenként tizenkét szó legépelésére voltak képesek majmok pusztán a gondolataikkal

Percenként akár tizenkét szó legépelésére is képesek voltak majmok egy gondolatvezérlésre épülő technológia révén, amely jelentősen megkönnyítheti a mozgási rendellenességgel élő emberek kommunikációját.

Az amerikai Stanford Egyetem kutatói által kifejlesztett technológia az agyi elektromos jelek közvetlen leolvasásával irányítja a számítógép kurzorját a képernyőn lévő billentyűzet felett - olvasható az egyetem honlapján.

A technológia korábbi verzióit már sikerrel tesztelték bénult emberek bevonásával, de a gépelés folyamata lassú és pontatlan volt. A módosításoknak köszönhetően azonban a technológia immár olyan gépelési sebességet és precizitást biztosít, amely elegendő egy értelmes párbeszéd megvalósításához.

Más, például a szem vagy az arcizmok mozgását követő módszerek is léteznek a mozgási rendellenességgel élő emberek kommunikációjának megkönnyítésére, ám ezek sokszor nehézkesek, fárasztóak az alkalmazóik számára. Az agyi elektromos jelek közvetlen leolvasása azonban megoldást jelenthet ezen kihívások egy részére.

Az agyba ültetett multi-elektróda tömb közvetlenül leolvassa a jeleket az agy azon régiójából, amely a számítógép egerének mozgatásához használt kéz- és karmozdulatokat irányítja. A kutatók most az érintett jelek leolvasását és a megfelelő betűk kiválasztását végző algoritmust fejlesztették tovább, aminek köszönhetően a majmok csaknem háromszor gyorsabban tudtak gépelni, mint a korábbi verziókkal.

A mostani tesztbe bevont majmokat arra tanították be, hogy legépeljék a képernyőn látott betűket. A Proceedings of the IEEE című folyóiratban közölt eredmények szerint a feljavított technológiának köszönhetően az állatok akár tizenkét szót is képesek voltak legépelni egyetlen perc alatt. A majmokat a The New York Times című lap cikkeiből és Shakespeare Hamletjéből vett sorokkal tesztelték.

A szakemberek szerint a technológiát használó emberek valószínűleg ennél lassabban fognak gépelni, mivel ők át is gondolják a mondanivalójukat és a szavak betűzését is. Ezen kívül a környezet is elvonhatja a figyelmüket és az állapotuk is lassíthatja a kommunikáció ütemét. A technológiát idővel tovább lehet fejleszteni az okostelefonokon és táblagépeken használt prediktív szövegbevitel funkcióval.

A mostani vizsgálat azt is bebizonyította, hogy a beültetett érzékelő éveken át stabil marad. A részt vevő majmoknak négy évvel ezelőtt ültették be az implantátumokat, amelyek semmilyen teljesítménybeli csökkenést vagy mellékhatást nem okoztak az állatoknál.

fotó: illusztráció

Címkék: gépelés, kísérlet, majom

Ezek érdekelhetnek még

2025. Január 13. 09:18, hétfő | Bulvár

Halálos dózisú kálium-kloridot kapott egy beteg az ápolótól

12 év 6 hónap szabadságvesztést kapott egy ápoló, aki a kórházban halálos dózisú kálium-kloridot fecskendezett egy betegbe. A férfi a fecskendőkhöz hozzá sem nyúlhatott volna.

2025. Január 10. 08:15, péntek | Bulvár

Gyermeket várnak Bödéék

Gyereket vár Böde-Bíró Blanka Európa-bajnoki bronzérmes kézilabdázó, a magyar válogatott és az FTC-Rail Cargo Hungaria kapusa.

2025. Január 10. 08:08, péntek | Bulvár

Öngyilkos lett egy férfi a Szent Imre kórház kápolnájában

Közigazgatási eljárás keretében vizsgálja a rendőrség annak a férfinak az ügyét, aki január első napjaiban követett el öngyilkosságot a budapesti Szent Imre kórház kápolnájában.

2025. Január 09. 07:33, csütörtök | Bulvár

Egész januárban teljes pompájában figyelhető meg a Mars

Január 12-én, vasárnap földközelbe, négy nap múlva, január 16-án pedig a Nappal való oppozícióba, vagyis szembenállásba érkezik a Mars – közölte a Svábhegyi Csillagvizsgáló szerdán az MTI-vel.