Hírek
2021. Szeptember 09. 08:00, csütörtök |
Külföld
Forrás: Kántor Yvette, az MTI tudósítója jelenti - illusztrációk: mti
Osztrák kancellár: a válasz a járvány negyedik hullámára nem a karantén, hanem az oltás

A válasz a járvány negyedik hullámára nem a karantén, hanem az oltás - jelentette ki Sebastian Kurz kancellár szerdán a tartományfőnökökkel tartott tanácskozás után Bécsben.
A kancellár hangsúlyozta, hogy a jövőben a hét napra és százezer lakosra vetített fertőzöttségi mutatóval ellentétben a kórházak intenzív ágyainak telítettsége fogja meghatározni a szükséges lépéseket. Ami a gyakorlatban azt jelenti, minél több ember szorul a koronavírus betegség következményeként lélegeztetőgépre, annál szigorúbb intézkedésekkel kell számolni.
Az ennek értelmében kidolgozott három lépcsős intézkedési terv első fokozata - amikor az intenzív ágykapacitás eléri a 10 százalékos telítettséget - szeptember 15-én lép életbe.
Az élelmiszerboltokban, drogériákban, gyógyszertárakban és a tömegközlekedésben az eddig használatos orvosi maszk helyett újra kötelező lesz a nagyobb védelmet nyújtó FFP2-es maszk viselése. Minden más üzletben a már beoltottaknak csak ajánlott, ugyanakkor a védettséggel nem rendelkezőknek kötelező lesz az FFP2-es maszk, és a rendőrség által végzett szúrópróba-szerű ellenőrzésekre kell számítani.
Az antigén gyorstesztek érvényességi ideje 48 óráról 24 órára csökken.
Ezen túlmenően a 25 fő feletti rendezvényeket csak azok látogathatják, akiket már beoltottak, átestek a betegségen vagy negatív koronavírusteszttel rendelkeznek. Ez a rendelkezés eddig csak a száz fő feletti összejövetelekre vonatkozott.
A második fokozat egy héttel azután lép életbe, amikor az intenzív osztályok kapacitása eléri a 15 százalékos telítettséget. Ettől az időponttól az éjszakai szórakozóhelyeket és az 500 főnél nagyobb létszámú rendezvényeket már csak a beoltottak és a gyógyultak látogathatják.
A harmadik fokozat - amennyiben az említett kapacitás eléri a 20 százalékos telítettséget - újabb szigorítást hoz: azokra a helyekre - mozikba, színházakba, éttermekbe -, amelyeket egyébként jelenleg is csak a beoltottak, gyógyultak, illetve a negatív teszttel rendelkezők látogathatnak, a védettségi igazoláson kívül már csak negatív PCR-teszt felmutatásával lehet belépni, tehát az antigén gyorsteszt már nem lesz érvényes.
Kurz kérdésre válaszolva elmondta, hogy a jelenleg még ingyenes koronavírustesztek térítéskötelessé tételéről még nem született döntés.
A kancellár újfent felhívta a figyelmet a koronavírus elleni védőoltás fontosságára. Hangsúlyozta, az oltás felvétele továbbra sem kötelező Ausztriában, ugyanakkor hozzátette, hogy felvilágosító kampánnyal igyekeznek meggyőzni a még kétkedőket az oltás adta védettség előnyeiről. Hozzátette, a most bejelentett intézkedések éppen azokat védik, akik a védőoltás hiányában jobban ki vannak téve a fertőzésnek. Mindazonáltal nyomatékosította, hogy az oltás felvételével az emberek nemcsak önmagukat védik, hanem hozzájárulnak a társadalom általános immunitásának eléréséhez is.
Ausztriában az elmúlt 24 órában 2 268 embernél igazolták újonnan a vírusfertőzést, a járvány kezdete óta 701 216 pozitív esetet regisztráltak. A kórházban ápoltak száma jelenleg 645, az intenzív kezelésre szorulók 180-an vannak. A Covid-19 szövődményeibe az elmúlt napon hárman haltak bele, a járvány halálos áldozatainak száma így 10 815-re emelkedett. A betegségből felgyógyultak száma 672 145.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Szeptember 04. 07:47, csütörtök | Külföld
Hszi Csin-ping: az emberiségnek a béke vagy a háború között kell választania
Az emberiség ismét választás előtt áll: béke vagy háború, párbeszéd vagy konfrontáció, együttműködés vagy a másik rovására zajló küzdelem
2025. Szeptember 04. 07:46, csütörtök | Külföld
Vlagyimir Putyin: ha Volodimir Zelenszkij kész találkozni, jöjjön el Moszkvába
Ha \"Ukrajna adminisztrációjának jelenlegi vezetője\" kész a kétoldalú találkozóra, akkor el kell utaznia Moszkvába
2025. Szeptember 04. 07:39, csütörtök | Külföld
Donald Trump: az amerikai katonák Lengyelországban maradnak
Lengyelországban maradnak az odavezényelt amerikai katonák, és ha a lengyelek úgy kívánják, Washington akár növelheti is a kontingens létszámát
2025. Szeptember 03. 07:24, szerda | Külföld
Putyin: Oroszország soha nem ellenezte Ukrajna EU-csatlakozását
Moszkva soha nem ellenezte Ukrajna esetleges európai uniós csatlakozását - jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök kedden Pekingben.