Hírek
2011. Október 12. 07:41, szerda |
Belföld
Forrás: OrintPress
Megavírusra bukkantak a chilei partoknál

A Föld eddig ismert leghatalmasabb vírusát találták meg kutatók a chilei partok közeléből származó óceánvízben.
A Megavirus chilensis nagyjából 10-20-szor nagyobb egy átlagos vírusnál, és jócskán veri a korábbi rekordert, az 1992-ben az Egyesült Királyságban felfedezett Mimivirus-t is.
A hivatalos mérések szerint az óriási vírus 0,7 mikrométer átmérőjű, vagyis jó néhány baktériumnál is nagyobb, ami eddig példátlannak számít. Méretei olyan hatalmasak, hogy vizsgálatához nincsen szükség elektronmikroszkópra, egy hagyományos fénymikroszkóp alatt is tökéletesen látható - írja a PNAS.
Az előzetes vizsgálatok szerint a vírus emberre nem veszélyes: a tudósok feltételezik, hogy az óceánban szabadon lebegő egysejtű élőlényeket, az amőbákat fertőzi meg. Ez szaporodásuk szempontjából is nélkülözhetetlen, hiszen csak egy sejt megfertőzése által képesek sokszorozódni.
A Megavirus esetében - a Mimivirus-hoz hasonlóan - hajszerű csápok fedik a külső fehérjeburkot, vagyis a kapszidot. A tudósok elmondták: korábban általában csak akkor fedeztek fel új vírusokat, amikor azok embereket vagy állatokat fertőztek meg, így a mostani kutatás forradalminak számít.
OrientPress Hírügynökség
Ezek érdekelhetnek még
2025. Szeptember 06. 09:15, szombat | Belföld
Szijjártó Péter: Magyarország azért vásárol orosz kőolajat, mert nincs más lehetősége
Magyarország azért vásárol nyíltan orosz kőolajat, mert nincsen más lehetősége, míg más európai országok azért vásárolnak titokban, kerülőúton orosz kőolajat, mert az olcsóbb
2025. Szeptember 06. 09:14, szombat | Belföld
Szalay-Bobrovniczky Kristóf: az Adaptive Hussars 2025 gyakorlat demonstrálja azt a képességet, ahová a honvédség eljutott
2025. Szeptember 05. 07:59, péntek | Belföld
Szijjártó Péter elutasította lengyel kollégája, Radoslaw Sikorski újabb bírálatát
A magyar külügyminiszter szerint nem \"játszik más csapatban\"!