Városlista
2026. március 17, kedd - Gertrúd

Hírek

2011. December 16. 07:56, péntek | Belföld
Forrás: Pécsi STOP/Daily Mail

Kozmikus rémálom: ébredezik a Tejútrendszer fekete lyuka - kezdődik a pusztítás

Kozmikus rémálom: ébredezik a Tejútrendszer fekete lyuka - kezdődik a pusztítás

Várhatóan egy gázfelhő ébreszti fel és aktivizálja a galaxisunk középpontjában található, szunnyadó fekete lyukat. A tudósok szerint a következő néhány év sokkal "forróbb" lesz.

Alapjáraton Tejútrendszerünk szívét alkotó fekete lyuk egyfajta szunnyadó gigász, de a tudósok szerint küszöbön egy meglehetősen durva ébredés. Egy, a Földünknél néhányszor nagyobb gázfelhő ugyanis a tudósok szerint óránként ötmillió mérföldes sebességgel ütközik a fényt is elnyelő szörnyetegbe.

A fekete lyukat megközelítő objektumot Reinhard Genzel, a Max-Planck Intézet tudósa által vezetett csapat fedezte fel.

A csillagászok remélik, hogy a kozmikus karambol hatására várhatóan végbemenő méretes sugárzáskiugrás hatására megpillanthatják a szupermasszív fekete lyukat, azt remélve, hogy így jobban megértik, miért is olyan nyugodt és csendes alapállapotban.

A gázfelhő nagyon közel, mindössze negyvenmilliárd kilométerre fog elhaladni a szingularitás eseményhorizontjától. Ez a táv egy ilyen pusztító objektum tekintetében végzetesen kevés. A felhő a galaxis zsúfolt szívében a környező csillagok erős ultraibolya-sugárzása miatt ragyog. Amint közelebb ér a lyukhoz, a megnövekedett külső nyomás hatására tömörülni kezd, ezzel egyidőben a szingularitás gravitációja gyorsítja a befelé történő mozgást és gyakorlatilag letépi a felhőt a pályájáról, melyet elér a végzet: a kozmikus szörny néhány földi év alatt elemészti.

A várakozások szerint a lyukat körülvevő anyag 2013-ra sokkal forróbbá válik és röntgensugárzást kezd el kibocsátani. "Az elkövetkezendő két év reményeink szerint igazán érdekes lesz és hihetetlenül fontos, a fekete lyukak körüli anyagok viselkedésével kapcsolatos információkhoz jutunk majd hozzá" - idézte Genzel szavait a Daily Mail.

Címkék: Tejútrendszer

Ezek érdekelhetnek még

2026. Március 17. 13:00, kedd | Belföld

NAV: hétfőn még kérhető az szja-bevallási tervezetek postázása

Hétfő éjfélig még kérhetik az szja-bevallás tervezetének postázását azok, akiknek nincs elektronikus elérhetősége.

2026. Március 17. 11:00, kedd | Belföld

EM: megszűnt a kényelmi díj a mobilparkolásnál

Hétfőtől megszűnt a kényelmi díj a mobilparkolásnál - hívta fel a figyelmet Solymár Károly Balázs, az Energiaügyi Minisztérium (EM) infokommunikációért felelős államtitkára a tárca Facebook-oldalán hétfőn.