Hírek
2012. Augusztus 30. 16:44, csütörtök |
Belföld
Forrás: MTI
Két és félmillió fekete lyukat térképezett fel a NASA csillagászati műholdja

Két és félmillió fekete lyukat térképezett fel az amerikai űrkutatási ügynökség, a NASA WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer) elnevezésű, széles látószögű infravörös sugárzást felmérő csillagászati műholdja.
A szerkezet 2009 decembere és 2011 februárja között gyűjtötte az adatokat, kétszer "szkennelte" a teljes égboltot infravörös fényben, felvételek millióit készítve. A megfigyelések adatait közzétették, lehetővé téve az asztronómusok számára a szabad kutatásokat és felfedezéseket - olvasható a PhysOrg tudományos hírportálon (http://phys.org.265481293) és a Space.com hírei között (http://www.space.com/17359-black-holes-millions-found-nasa-space-telescope.html).
"A csillagászati műhold 2,5 millió aktív fekete lyukat talált, a legtávolabbi tízmilliárd fényévnyire van" - közölte Daniel Stern, a NASA bolygókutató részlege, a Jet Propulsion Laboratory csillagásza.
Mint hozzátette, ezeknek az objektumoknak a kétharmadát korábban sohasem észlelték, mivel a látható fény számára áthatolhatatlanul vastag porfüggöny mögött rejtőzködnek. A fekete lyukak azonban felhevítik a port, miközben "behabzsolják", és a "táplálkozásuk" során képződő infravörös sugárzást észleli a WISE csillagászati műhold.
"A WISE könnyűszerrel megtalálja a fekete lyukakat, a NASA röntgencsillagászati műholdja, a júniusban felbocsátott NuSTAR (Nuclear SpectroscopicTelescope Array) segítségével pedig többet megtudhatunk arról, hogy miképp alakulnak és növekednek a fekete lyukak" - magyarázta Stern.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 01. 07:44, kedd | Belföld
Az államtitkár szerint ennyibe kerülne Magyarországnak az orosz energiaembargó
Az EU orosz energiára tervezett embargója akár 800 milliárd forinttal is megemelheti Magyarország energiakiadásait, ez az összeg nagyjából megegyezik a rezsicsökkentésre szánt költségvetési forrásokkal
2025. Július 01. 07:38, kedd | Belföld
Orbán Viktor: a Pride nem büszkeség, hanem balítélet
2025. Július 01. 07:33, kedd | Belföld
Hitelt kell felvennie a Fővárosnak
A fővárosi önkormányzat ez évi költségvetésének kiigazításáról döntött a Fővárosi Közgyűlés hétfő esti rendkívüli ülésén, a módosítás részeként húszmilliárd forinttal emelik a fővárosi önkormányzat folyószámla-hitel
2025. Június 30. 07:36, hétfő | Belföld
Nagy István: ingyen biztosítja a kormány a gazdáknak az öntözővizet
A kormány ingyenesen biztosítja a gazdák számára az öntözővizet azzal, hogy mintegy 10 milliárd forintnyi összegben átvállalja a vízdíj árának megfizetését a gazdálkodóktól