Hírek
2012. Május 10. 07:11, csütörtök |
Külföld
Forrás: mno / MTI
Hangos örömmel ölt Breivik

Szörnyű részletek lefestésével folytatódtak a norvég Utoya szigetén tavaly nyáron elkövetett tömeggyilkosság túlélőinek tanúvallomásai szerdán a norvég fővárosban.
„Biztos vagyok abban, hogy hallottam, amint ujjongásban tört ki minden egyes találat után” – mondta a 24 esztendős Tonje Brenna, az AUF szociáldemokrata ifjúsági szervezet főtitkára. A szélsőjobboldali Anders Behring Breivik tavaly július 22-én a szigeten 69, zömmel tizenévest gyilkolt meg, miután előzőleg Stockholmban egy másik pokolgépes merényletet is elkövetett, amely nyolc ember életét oltotta ki.
Brenna másokkal, köztük súlyosan sérültekkel együtt egy sziklahasadékban bújt meg, és a másfél órás vérengzés nagy részében holtnak tetette magát.
Breiviknek a tárgyalóterem hátsó padjaiban kellett helyet foglalnia, miközben zajlott a tanúk meghallgatása. Amikor „ujjongásáról” volt szó, tagadólag rázta a fejét.
A per 15. napján a bíróság sorra vette az áldozatok boncolási jegyzőkönyvét. A legfiatalabb, az éppen 14. évét betöltő Sharidyn Svebakk-Bohn volt, akit a gyilkos kétszer hátba lőtt.
Brennát elsőként hallgatták meg a túlélők közül. Elmondta, hogy szeme láttára ért találat két fiatalt, akik az útra zuhantak. Ezután hatalmas pánik tört ki, mindenki menekülni próbált. „Egész idő alatt a kilátástalanság érzése uralkodott” – idézték norvég médiumok a tanú szavait.
Egy helyi lakos arról számolt be, miként próbált – halálfélelemben – csónakjával kihalászni fiatalokat, akik úszva kíséreltek menekülni a szigetről.
A bíró a védelem kérésére néhány tanút kizárt a tárgyalásról, mert attól tart, hogy meghallgatásuk befolyásolhatja a bíróságot annak a megállapításában, hogy beszámítható-e Breivik. Büntetőjogi felelősségre vonhatósága a június végéig tartó tárgyalás kulcskérdése.
MTI / mno
Ezek érdekelhetnek még
2025. Augusztus 26. 07:46, kedd | Külföld
A hétvégén találkozik az ukrán és az amerikai küldöttség
2025. Augusztus 26. 07:42, kedd | Külföld
Donald Trump: az Egyesült Államok nem fizet Ukrajnának, az oda szánt fegyverzet árát a NATO teljes egészében megtéríti
Az Egyesült Államok nem fizet semmit Ukrajnának, az oda szánt fegyverzet árát a NATO teljes egészében megtéríti - hangoztatta Donald Trump amerikai elnök hétfőn a Fehér Házban.
2025. Augusztus 25. 07:51, hétfő | Külföld
Újabb területeket foglaltak el az oroszok Ukrajnában
Elfoglalta az orosz hadsereg Filaja települést az ukrajnai Dnyipropetrovszk megyében - közölte vasárnap a moszkvai védelmi minisztérium.
2025. Augusztus 23. 09:56, szombat | Külföld
Donald Trump két héten belül eldönti, milyen irányban lép tovább a háborút illetően
Donald Trump két héten belül dönt arról, hogy két lehetőség közül milyen irányban lép tovább az ukrajnai háborút illetően. Az amerikai elnök erről a Fehér Házban beszélt pénteken.