Hírek
2015. Június 13. 10:00, szombat |
Külföld
Forrás: MTI
Első ízben kapott forgalmazási engedélyt Belgiumban kannabisz tartalmú gyógyszer

Első alkalommal kapott Belgiumban forgalomba hozatali engedélyt egy gyógyszer, amelynek egyik legfontosabb hatóanyaga a kannabiszban is megtalálható úgynevezett tetrahydrocannabinol (THC).
Maggie De Block belga egészségügyi miniszter előző nap írta alá a kizárólag orvosi rendelvényre kiváltható gyógyszer forgalmazásáról szóló rendeletet, amelynek hatályba lépése a kormány közlönyében való megjelenést követő tíz nap múlva, tehát körülbelül a hónap végére várható.
A szájba fecskendezhető spray formában forgalomba kerülő készítmény kizárólag a szklerózis multiplexben szenvedő betegek számára írható fel, a mozgató idegek egy bizonyos típusú károsodásának, fokozott izomtónussal, izommerevséggel, görcsökkel járó, és az idő múlásával fokozatosan romló, kóros állapotának kezelésére.
Ez a fajta izomkárosodás a szklerózis multiplexes páciensek mintegy kétharmadát érinti. A most engedélyezett gyógyszerben lévő kannabisz tartalmú hatóanyag, a THC a betegek többségénél - beleértve az előrehaladott állapotban lévőket is - jelentősen csökkenti az izommerevséget okozó mechanizmusok működését.
A miniszter rendelet hangsúlyozza, hogy a THC-tartalmú készítmény engedélyezése nem érinti a kannabisz úgynevezett rekreációs céllal történő fogyasztásának tiltását, ami továbbra is érvényben van Belgiumban - írja a le Soir. A rendelet értelmében a forgalomba hozatali engedély vonatkozni fog mindazokra a további - ugyanezen hatóanyagot tartalmazó - gyógyszer készítményekre, amelyeket esetleg a későbbiekben kívánnak piacra dobni a gyógyszergyárak.
A Le Soir utal arra, hogy a most engedélyezett THC-tartalmú gyógyszer kizárólag a szklerózis multiplex okozta tünetek enyhítését célozza, Belgiumban az orvosi közösség nem kis része támogatná a fájdalomcsillapításra alkalmas kannabisz tartalmú készítmények receptre történő elérhetővé tételét is.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Augusztus 11. 07:18, hétfő | Külföld
NATO-főtitkár: a pénteki amerikai-orosz csúcstalálkozó \"teszt\" lesz Vlagyimir Putyin szándékainak komolyságára
A NATO főtitkára szerint a pénteki amerikai-orosz csúcstalálkozó \"teszt\" lesz Vlagyimir Putyin orosz elnök szándékainak komolyságára – Mark Rutte erről amerikai médiumoknak adott interjúkban beszélt vasárnap.
2025. Augusztus 11. 07:14, hétfő | Külföld
Izraeli-palesztin - Netanjahu: Gáza elfoglalása a háború befejezésének legjobb módja
Gáza város, majd a Mavaszi nevű humanitárius övezet központi táborának az elfoglalása a háború befejezésének a legjobb és leggyorsabb módja.
2025. Augusztus 09. 10:33, szombat | Külföld
Ukrajnai háború - Alaszkában találkozik Donald Trump és Vlagyimir Putyin augusztus 15-én
Alaszkában tartják Donald Trump amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök találkozóját augusztus 15-én, pénteken. Ezt az amerikai elnök jelentette be Truth Social közösségi oldalán pénteken.
2025. Augusztus 08. 08:04, péntek | Külföld
Izraeli-palesztin - Uniós biztos: az izrael műveletek nagyon hasonlítanak a népirtásra
Izrael műveletei Gázában, az éheztetés, a lakóhely elhagyásának kikényszerítése és a civil lakosság célzott meggyilkolása \"nagyon hasonlítanak\" a népirtáshoz -