Városlista
2025. december 11, csütörtök - Árpád

Hírek

2011. December 10. 06:34, szombat | Belföld
Forrás: mno.hu/MTI

Csökkenteni kell Magyarország függőségét

Csökkenteni kell Magyarország függőségét

Csökkenteni kell Magyarország energiafüggőségét, ennek legolcsóbb és természetes eszköze, amelyet mindenki elfogad, az energiahatékonyság javítása.

Jelentette ki Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter pénteken a Szegedi Tudományegyetemen.

Olyan energiapolitikára van szükség, amely környezetvédelmi, szociális és versenyképességi szempontból is fenntartható állapotot jelent az energiaellátásban és -kiszolgálásban, ennek egyik feltétele, hogy amilyen mértékben csak lehet, csökkenjen az energiafelhasználás, és javuljon az energiahatékonyság – mondta Fellegi Tamás az SZTE Energia Szabadegyetem című sorozatán tartott előadásán.

Az energiatakarékosság három kiemelten fontos területe az épületek – ezen belül a középületek –, a közlekedés és maga az energiatermelés energiafelhasználásának javítása – tudatta a tárcavezető.

Emlékeztetett arra, hogy az energiahatékonyság javítását szolgáló uniós források jelentős részét már lekötötték a kormányváltás előtt. A kormány azonban úgy döntött, a szén-dioxid-kvóták értékesítéséből származó bevételek egészét az épületek energetikai korszerűsítésére fordítja – mondta Fellegi Tamás. Hozzátette: a kormány néhány hete döntött arról is, hogy a Közlekedésfejlesztési operatív programból 160 milliárd forintot átcsoportosít a Környezet és energia operatív programba. Az ezt jóváhagyó brüsszeli döntés márciusra születhet meg, így várhatóan május-júniusban írhatók ki tömegesen az újabb pályázatok – közölte a politikus.

A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium a miniszter előadása kapcsán az MTI-hez eljuttatott közleményében ismertette: az energiaipar Magyarországon jelenleg 9-12 százalékkal járul hozzá a bruttó nemzeti össztermékhez, ez az arány elmarad az európai szinttől. Az ágazat kormányzati kezelését, a nemzeti ipar újjáépítését célzó törekvéseket alapvetően meghatározza a magyar privatizáció során kialakult helyzet, hiszen a kulcsszereplők nemzetközi nagyvállalatok.

A közlemény emlékeztet: az állami szerepvállalás nőtt a szektorban az elmúlt másfél évben, az MVM integrált állami vállalatként erősíti hazai és regionális pozícióit.

Ezek érdekelhetnek még

2025. December 11. 06:53, csütörtök | Belföld

Nébih: ismét megjelentek a tűzifacsalók

2025. December 11. 05:00, csütörtök | Belföld

Szőlő utcai ügy: Szombaton demonstrációt tartanak Budapesten

Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke tüntetésre hívta követőit a hétvégére, a Szőlő utcai üggyel összefüggésben.

2025. December 10. 07:12, szerda | Belföld

Navracsics Tibor szerint a kormány ott áll az önkormányzatok mögött

A kormány ott áll az önkormányzatok mögött, ha nehézségek állnak elő - mondta Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter kedden Budapesten, a vis maior támogatások odaítéléséről szóló okiratok átadásán.