Városlista
2025. június 6, péntek - Norbert

Hírek

2016. Október 26. 05:00, szerda | Külföld
Forrás: Bajnok Artúr, az MTI tudósítója jelenti:

Brüsszel javaslatot tett az ideiglenes belső határellenőrzések meghosszabbítására

Brüsszel javaslatot tett az ideiglenes belső határellenőrzések meghosszabbítására

Az Európai Bizottság kedden javaslatot tett az Ausztria, Dánia, Németország, Svédország és - a nem EU-tag, de Schengen-tagállam - Norvégia által ideiglenes jelleggel visszaállított belső határellenőrzések

további három hónappal való meghosszabbítására.

A brüsszeli testület tájékoztatása szerint bár a helyzet javult, a feltételek még mindig nem adottak a belső határellenőrzéstől mentes, szabad mozgást lehetővé tevő schengeni rendszer működésének teljes körű helyreállítására.

Az EU és Törökország közötti migrációs egyezmény következtében jelentősen visszaesett az Európába érkezők száma, Görögországban viszont menedékkérők tízezrei rekedtek, az ideiglenes határellenőrzések eltörlése pedig a bevándorlók úgynevezett másodlagos mozgásának fokozódásához vezethet - írta közleményében a bizottság.

Az Európai Unió Tanácsa május 12-én határozatot fogadott el, miszerint az érintett országok a kivételes körülményekre való tekintettel legfeljebb hat hónapon át fenntarthatják határaik egy-egy szakaszának ideiglenes ellenőrzését. Mint az Európai Bizottság hangsúlyozta, ezek a körülmények a helyzet jelentős javulása ellenére még mindig fennállnak. "A görögországi helyzet továbbra is törékeny, ma is nagy a nyomás a menedékkérők másodlagos mozgása által leginkább érintett tagállamokon" - közölték.

Ausztria esetében a magyar és a szlovén határszakasz, Németország esetében az osztrák, Dánia esetében a kikötők és a német határszakasz, Svédország esetében a kikötőkön kívül az Öresund-híd, Norvégia esetében pedig a Németországba, a Dániába és a Svédországba induló hajók állomásainak ideiglenes határellenőrzése érintett.

"A belső határok nélküli schengeni övezet történelmi vívmány, amelyet meg kell őriznünk. Keményen dolgozunk az övezet működésének mielőbbi helyreállításán, és jelentős előrelépést értünk el, de még nem teljes a siker. Ezért tettünk javaslatot bizonyos határszakaszok ellenőrzésének meghosszabbítására a schengeni szabályoknak megfelelően" - fogalmazott Frans Timmermans, az Európai Bizottság első alelnöke.

Dimitrisz Avramopulosz migrációs ügyekért felelős uniós biztos kijelentette, "a fő cél a schengeni rendszer megőrzése és visszaállítása, amint a feltételek azt lehetővé teszik".

A bizottsági javaslatot el kell fogadnia az uniós tagországok kormányait tömörítő tanácsnak.

A schengeni övezet működésére vonatkozó szabályok szerint a határellenőrzések mértékét, gyakoriságát, helyét és idejét célzottan, az adott körülményekhez kell igazítani. A tagállamoknak azt is igazolniuk kell, hogy az ellenőrzések feltétlenül szükségesek a közrend védelme és a belső biztonság szempontjából.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Június 06. 07:30, péntek | Külföld

Donald Trump telefonbeszélgetést folytatott Hszi Csin-pinggel kereskedelmi kérdésekről

Telefonbeszélgetést folytatott Donald Trump amerikai elnök kínai hivatali partnerével, Hszi Csin-pinggel csütörtökön, szinte kizárólag kereskedelmi kérdések kerültek szóba

2025. Június 06. 07:28, péntek | Külföld

Ukrán vezérkar: az ukrán erők csapást mértek Oroszország brjanszki területére

Az ukrán erők precíziós rakétacsapást mértek csütörtökön az orosz rakétacsapatok egyik egységének gyülekezési körzetére az oroszországi brjanszki területen fekvő Klinci város közelében - közölte az ukrán vezérkar a Telegramon.

2025. Június 06. 07:25, péntek | Külföld

Parajd - Prefektus: nem jelent meg újabb, a régi bánya hirtelen beszakadására utaló jel

Nem jelent meg újabb, a régi bánya hirtelen beszakadására utaló jel a vízzel elárasztott parajdi sóbányánál a csütörtöki mérések szerint - közölte Petres Sándor Hargita megyei prefektus.

2025. Június 05. 07:58, csütörtök | Külföld

Ukrajnai háború - A rendezésről és a kétoldalú viszonyról tárgyalt telefonon az orosz elnök és a pápa

Az ukrajnai rendezésről és a kétoldalú együttműködés folytatásáról tárgyalt telefonon Vlagyimir Putyin orosz elnök és XIV. Leó pápa - közölte szerdán a Kreml sajtószolgálata.