Városlista
2025. június 1, vasárnap - Tünde

Hírek

2016. Július 11. 07:39, hétfő | Külföld
Forrás: mti

Brexit - A német Bundestag elnöke szerint nem biztos Nagy-Britannia távozása az EU-ból

Brexit - A német Bundestag elnöke szerint nem biztos Nagy-Britannia távozása az EU-ból

Az uniós tagság megszüntetését pártolók népszavazási győzelme ellenére nem biztos, hogy Nagy-Britannia távozik az Európai Unióból - mondta a német szövetségi parlament (Bundestag) elnöke egy vasárnapi lapinterjúban.

Norbert Lammert a Welt am Sonntag című lapban megjelent interjúban elmondta, hogy a júniusi referendum eredménye révén ugyan "valószínűbbé vált, hogy Nagy-Britannia két év múlva nem lesz az EU tagja", de a Brexitet - a brit uniós tagság megszüntetését - nem tartja "lefutott ügynek".

Úgy vélte, a népszavazás az esetek többségében "felesleges", és előfordul, hogy csak azért írják ki, mert a politikusok a választóktól való félelmükben ki akarják vonni magukat az adott kérdés megválaszolásának felelőssége alól. Erről szól a brit uniós tagságról tartott referendum is - állapította meg az Angela Merkel kancellár vezette német Kereszténydemokrata Unió (CDU) politikusa.

A Bundestag elnöke kiemelte: a népszavazásokon "mindenféléről szavaznak, de szinte sohasem a szavazás tényleges témájáról". Elmondta, hogy továbbra is ellenzi a szövetségi szintű népszavazás intézményét Németországban, és rámutatott, hogy az alaptörvény nem is ad erre lehetőséget.

A politikai döntésekben való közvetlen részvétel erősítésére irányuló igényt jelzi, hogy az utóbbi tíz évben helyi és tartományi szinten több népszavazási kezdeményezés indult, mint a megelőző ötven évben együttvéve. Viszont időközben jelentősen csökkent a népszavazás iránti lelkesedés és veszített a vonzerejéből az az elképzelés, hogy a népszavazás előbbre való, mint a képviseleti demokrácia. Így egyfajta "kijózanodási folyamat" tapasztalható Németországban- mondta Norbert Lammert.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Június 01. 08:17, vasárnap | Külföld

Donald Trump szerint az orosz és ukrán elnök \"makacssága\" is az oka annak, hogy eddig nem sikerült elérni a háború lezárását

Donald Trump szerint az orosz és ukrán elnök \"makacssága\" is az oka annak, hogy eddig nem sikerült elérni a háború lezárását. Az amerikai elnök erről újságírók előtt beszélt a Fehér Házban pénteken.

2025. Június 01. 08:12, vasárnap | Külföld

Parajd - A katasztrófa sújtotta térségbe látogatott a román elnök

A katasztrófa sújtotta székelyföldi Parajdra érkezett szombat délben Nicusor Dan román államfő.

2025. Május 31. 08:10, szombat | Külföld

Duna Napok - Színes programkínálattal kezdődött el a 11. Duna Napok Torockón

Színes programkínálattal, kiállítással, kézművesvásárral és kiadós koncertprogrammal kezdődött el pénteken a 11. Duna Napok az erdélyi Torockón.

2025. Május 29. 05:00, csütörtök | Külföld

Ukrajnai háború - Donald Trump nem támogat új szankciókat Oroszország ellen abban az esetben, ha sikerül közel kerülni egy megállapodá

Donald Trump nem támogat új szankciókat Oroszország ellen abban az esetben, ha sikerül közel kerülni egy megállapodáshoz a harcok lezárásáról - erről az amerikai elnök szerdán beszélt újságírók előtt.