Hírek
2012. December 21. 05:00, péntek |
Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség
Az indokolatlan antibiotikum-szedés szövődményekhez vezethet

Az antibiotikumok hatástalanok a légúti fertőzések miatti tartós köhögéssel küzdőknek - olvasható a The Lancet című szakfolyóirat jelentésében. A statisztikai adatokat kétezer, 12 európai országból származó résztvevő egészségügyi naplója alapján készítették el - számol be a BBC. A tanulmány megállapította, hogy a tünetek enyhülése között nem volt különbség az antibiotikumokat és a placebót kapottak között.
Az orvosok ugyanakkor felhívják a figyelmet, hogyha a tüdőgyulladás gyanúja áll fenn, akkor annak súlyossága miatt nem szabad abbahagyni az antibiotikumok szedését.
Prof Paul Little, a Southampton Egyetem szakembere, a kutatás vezetője elmondta: 'légúti fertőzéssel küzdő betegek esetében az antibiotikumok jótékony hatása nem bizonyított, szedése nem indokolt, mert akár káros is lehet'.
A túlzott antibiotikum-szedés, különösen akkor, hogyha azok adott betegségre nem hatékonyak, rezisztenciához és olyan mellékhatásokhoz vezethet, mint a hasmenés, a hányás vagy a kiütés. Az idősebb embereknél a nem megfelelő antibiotikumos kezelés súlyosabb szövődményekhez is vezethet.
Különösen a mellkasi fertőzéseknél gyakori, hogy indokolatlanul antibiotikumot írnak fel a pácienseknek. A legtöbb mellkasi fertőzést azonban önmagától is meggyógyítja a szervezet.
A tanulmány keretében olyan pácienseket vizsgáltak, akik 28 napon keresztül folyamatosan köhögtek, s akik mellkasi fertőzés, hörghurut gyanújával kerültek orvoshoz. Akik tüdőgyulladás-gyanúsak voltak, azokat a betegség súlyossága miatt nem vonták be a tanulmányba.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Június 06. 07:27, péntek | Belföld
NGM: a hőségben figyelni kell a dolgozók megfelelő folyadékpótlására és a pihenőidők beiktatására
2025. Június 05. 07:56, csütörtök | Belföld
Kocsis Máté: nem szavaz nyár előtt az Országgyűlés az átláthatósági törvényről
Leveszik az átláthatósági törvényt a törvényalkotási bizottság csütörtöki napirendjéről, és nem szavaz róla az Országgyűlés nyár előtt - mondta Kocsis Máté, a Fidesz parlamenti frakcióvezetője az Indexnek.
2025. Június 05. 07:55, csütörtök | Belföld
Hőség - Másodfokú hőségriasztás lépett életbe
Életbe lépett csütörtökön 0 órakor az országos tisztifőorvos által az ország egész területére kiadott másodfokú hőségriasztás, amely vasárnap éjfélig tart.
2025. Június 05. 07:53, csütörtök | Belföld
Gulyás Gergely: nem kifelé tartunk a háborúból, hanem befelé
A háború egyelőre nem a béke irányába halad, sőt az elmúlt héten történtek csökkentik a valószínűségét a gyors békének - jelentette ki Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a szerdai kormányülést követő Kormányin