Városlista
2025. július 1, kedd - Annamária

Hírek

2012. Október 05. 05:00, péntek | Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség

Az IMF nem kér megszorítást, az EB nem válaszol

Az IMF nem kér megszorítást, az EB nem válaszol

Még nem kapta meg a magyar kormány az Európai Bizottság hivatalos válaszlevelét – ezt közölte Varga Mihály a hiteltárgyalásokért felelős tárca nélküli miniszter ma reggel a Magyar Rádióban. A Valutaalap már megküldte válaszát, mely szerint nem várnak további megszorításokat Magyarországtól, csak a makrogazdasági pálya alakítását javasolják a kormánynak.

Az IMF-től azonban már megérkezett a válasz, ebben elsősorban a makrogazdasági pálya, az ehhez tartozó államháztartási és költségvetési intézkedések szerepeltek. Iryna Ivaschenko, az IMF magyarországi képviselője szerint nem várnak el további megszorításokat Magyarországtól. A Nemzetközi Valutaalap ehelyett olyan 'kiegyensúlyozottabb' intézkedéseket javasol, amely javítja a gazdaság növekedési kilátásait.

Varga Mihály közölte, hogy a jövő évi gazdasági növekedés megítélésében közeledni tudtak az álláspontok. Elmondta azt is, hogy a kormány lát lehetőséget a fogyasztást terhelő adóknál elsősorban az áfánál az adóbevételek hatékonyabb beszedésére.

Varga a Heti Válasznak adott interjújában azt mondta, személyesen reméli, hogy a szóbeli egyeztetéseket követően felgyorsulnak az IMF tárgyalások, de hozzátette, ha az elemzői véleményeket olvassa az ember, az az érzése, hogy Magyarországnak nem is kell IMF-hitel, mert kedvező a nemzetközi hangulat. A magyar állam 2013 közepéig biztosan tudja finanszírozni magát, szerencsés helyzetben akár tovább is. Kiemelte, hogy a megbízatása nem kimondottan az IMF-hitelkeretre szól, hanem azt tekinti eredménynek, ha az ország finanszírozása és működésére számára a legjobb feltételrendszert alakítja ki. Az EU-val folytatott tárgyalásokról azt mondta, hogy a kormánynak október 5-ig kell bemutatnia, hogy milyen intézkedésekkel tartanák 3 százalék alatt a költségvetési hiányt. Az IMF október 14-i tokiói közgyűlésén Varga képviseli hivatalosan Magyarországot, ezután indulhatnak a tárgyalások.

Összességében az kezd kirajzolódni, hogy a kormány korábbi megosztottsága az IMF hitel kapcsán egyre inkább abba az irányba fordul, hogy nincs is igazán szükség a hitelkeretre – írták az Equilor elemzői. Orbán Viktor korábban kiemelte, hogy ha nehezebben is, de IMF védőháló nélkül is működik az ország, míg Varga Mihály mindig hangsúlyozta a hitelkeret gyors megkötésének szükségességét.

A Nemzetközi Valutaalap magyarországi képviselője tegnap azt közölte, hogy továbbra sincs időpont a magyar-IMF tárgyalások folytatására. Iryna Ivaschenko közölte azt is, hogy nem várnak el több költségvetési kiigazítást annál,amit a kormány már jelenleg is tervez. Úgy vélik, hogy a szükséges kiigazítást sokkal kiegyensúlyozottabb intézkedésekkel kellene elérni és általában véve olyan lépéseket látnának szívesen, amelyek segítik a gazdasági növekedést. Közölte azt is, hogy az IMF éves összejövetelén jövő héten, Tokióban rövid találkozó lesz a valutaalap vezetése és a magyar delegáció között.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Június 30. 07:36, hétfő | Belföld

Nagy István: ingyen biztosítja a kormány a gazdáknak az öntözővizet

A kormány ingyenesen biztosítja a gazdák számára az öntözővizet azzal, hogy mintegy 10 milliárd forintnyi összegben átvállalja a vízdíj árának megfizetését a gazdálkodóktól

2025. Június 30. 07:36, hétfő | Belföld

Pride - Orbán Balázs: az ellenzék nyíltan azonosult egy olyan ideológiával, amelyet a magyarok többsége elutasít

A szombati Pride-on a teljes ellenzék felsorakozott a szivárványos zászló mögé, és ezzel nyíltan azonosult egy olyan ideológiával, melyet a magyar társadalom többsége elutasít

2025. Június 30. 07:35, hétfő | Belföld

Hőség - Meteorológia: extrém erős UV-B sugárzás várható hétfőn az országban

Extrém erős UV-B sugárzás várható hétfőn az országban - közölte a HungaroMet Zrt.

2025. Június 30. 07:33, hétfő | Belföld

Szijjártó Péter: az amerikai kormányzat feloldotta a paksi bővítéssel kapcsolatos szankciókat

Az amerikai kormányzat feloldotta a paksi atomerőmű bővítésével kapcsolatos szankciókat, amelyeket még a Magyarországra ellenségként tekintő, Joe Biden vezette előző adminisztráció léptetett életbe