Városlista
2026. március 21, szombat - Benedek, Bence, Miklós

Hírek

2012. Október 04. 05:00, csütörtök | Belföld
Forrás: MTI

A szoláriumozás okozza minden huszadik rosszindulatú melanomát

A szoláriumozás okozza minden huszadik rosszindulatú melanomát

A szoláriumozás okozza minden huszadik esetben a bőrrák legsúlyosabb típusát, a melanomát - közölték amerikai kutatók a British Medical Journal (BMJ) című brit orvosi folyóiratban megjelent tanulmányukban.

A kutatók becslése szerint a diagnosztizált rosszindulatú melanomák 5,4 százalékáért felelősek az erőteljes ibolyántúli sugarakat kibocsátó szoláriumok. A melanoma a bőrrák legveszélyesebb típusa, mivel gyakran átterjed más szervekre, és halálhoz vezet.
A San Franciscó-i Kaliforniai Egyetem kutatói 9 ezer melanomás pácienst vontak be tanulmányukba, amelyben a résztvevők korábbi szoláriumhasználatát is felmérték. Úgy találták, hogy a mesterséges napfényt rendszeresen használók között 29 százalékkal nagyobb volt a bazálsejtes karcinóma kialakulásának valószínűsége, amely a bőrrákos esetek nagyjából nyolctizedét teszi ki. A második leggyakoribb bőrrák típus, a pikkelysejtes karcinóma kialakulásának kockázatát 67 százalékkal találták nagyobbnak a szoláriumozók körében.
A tanulmány újabb bizonyítékot szolgáltatott arra is, hogy a 25 év alattiak későbbi bőrrákkockázatát az átlagosnál nagyobb mértékben emeli a szolárium, mint az ennél idősebbekét - írta a The Daily Telegraph című brit napilap online kiadása.
http://www.telegraph.co.uk/health/healthnews/9581560/Skin-cancer-sun-beds-cause-1-in-20-cases-of-malignant-melanoma.html

Ezek érdekelhetnek még

2026. Március 21. 10:00, szombat | Belföld

Orbán Viktor: újítsuk meg a háborúellenes szövetséget!

"Tanulni kell az elmúlt négy év tapasztalataiból arról, hogyan maradtunk ki a háborúból" - mondta Orbán.

2026. Március 20. 15:00, péntek | Belföld

NAV: félmillióan hagyják bent a kedvezményt

2026. Március 20. 15:00, péntek | Belföld

Választás 2026 - Nézőpont: enyhén erősödik a Fidesz, nő a tábor aktivitása

A március 15-ei rendezvények után készült kutatás szerint a Fidesz-tábor aktivitása emelkedett, ezért a kormánypárt előnye enyhén növekedett a Tisza Párttal szemben - közölte a Nézőpont Intézet a Facebook-oldalán csütörtökön.

2026. Március 20. 06:50, péntek | Belföld

Gulyás Gergely megfontolná, hogy Magyarország katonai segítséget nyújtson, ha Trump kéri

Magyarország megfontolná, hogy eleget tegyen egy Trumptól érkező katonai segítségkérésnek – mondta Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter egy sajtónyilatkozatban.