Hírek
2011. Július 09. 07:25, szombat |
Belföld
Forrás: OrientPress
A németországi uborkabotrány miatt a magyar termelők is érintettek
A németországi uborkabotrány miatt a magyar termelők eddig csaknem ötezer tonna uborka, paprika, paradicsom, és cukkini kivonásáról tettek bejelentést.
A gazdák közül mintegy hétezren szenvedtek károkat, miután az uborka eladási ára 35-40 százalékkal marad el a tavalyitól.
A májusban, Németországban kirobbant uborkabotrány hatása a magyarországi termelőket is utolérte. Országosan hétezer, Szentesen és környékén 450 termelő szenvedett komoly kárt. De nemcsak az uborkások, hanem a hajtatott zöldségeket termelők is bajba kerültek, valamint rosszul jártak a szabad földi salátával foglalkozók is. Az uniótól kárpótlást remélhetnek az érintett termelők, ám ennek igénylése egyelőre bonyolult és bizonytalan - tudta meg a Kossuth Rádió.
Ledó Ferenc, a Dél-alföldi Kertészek Szövetkezetének elnöke elmondta, az unió vagy az úgynevezett be nem takarításra, vagy a termény megsemmisítése, az áru kivonása után fizet támogatást. Mivel a rendelet későn jelent meg, a be nem takarítás nem jöhetett szóba, tehát csak az áru kivonásáról beszélhetünk. Ezt június 20-ig a falugazdászokon keresztül a mezőgazdasági szakszolgálati hivatalok intézték, június 20. után pedig a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalhoz kell fordulni.
Az uborka eladási ára 35-40 százalékkal alacsonyabb, mint egy évvel korábban. Az MVH illetékese, Tarján Balázs főosztályvezető részben jogosnak érzi a kifogásokat. Ugyanakkor leszögezte, a határidőkkel kénytelenek voltak az uniós rendelet megjelenéséhez alkalmazkodni, és mivel az csak június 18-án, szombaton jelent meg, nem érzi későinek a 20-i, hétfői magyar kihirdetést.
A főosztályvezető elmondta, a magyar termelők eddig csaknem ötezer tonna uborka, paprika, paradicsom, és cukkini kivonásáról tettek bejelentést. Az MVH a jövő hétfőig várja a termények kényszerű megsemmisítéséről szóló beadványokat. Az unió szakbizottsága egy héttel később, július 18-án összesíti a tagországok kárigényeit, és akkor dől el, hogy a rendelkezésre álló 210 millió eurós keretből melyik termelő, mennyi kártérítést kaphat.
OrientPress Hírügynökség
Ezek érdekelhetnek még
2026. Augusztus 03. 13:00, hétfő | Belföld
Paks/Hőség - Zuhanyzókat biztosít a paksi önkormányzat az atomerőmű leállítása miatt melegvíz nélkül maradó paksiaknak
Zuhanyzókonténerek telepítésével, közintézmények megnyitásával segíti az atomerőmű leállítása miatt melegvíz nélkül maradó paksiakat az önkormányzat - tájékoztatta a Duna-parti város polgármestere vasárnap az MTI-t.
2026. Augusztus 03. 10:00, hétfő | Belföld
Hőség - Gajdos László: 10-20 településen problémás a vízellátás
Jelenleg az egész országban biztosított az ivóvízszolgáltatás, 10-20 településen lehetnek problémák, de azokat folyamatosan kezelik - közölte az élő környezetért felelős miniszter vasárnap Facebook-oldalán.
2026. Augusztus 03. 09:04, hétfő | Belföld
Megnyílt az AMKA 33. országos nyári–őszi kiállítása Gödöllőn
Megnyílt A Magyar Kézművességért Alapítvány (AMKA) 33. országos nyári–őszi kiállítása a gödöllői Művészetek Házában.
