Hírek
2012. Szeptember 04. 12:35, kedd |
Külföld
Forrás: Konsiczky Zoltán, az MTI tudósítója jelenti
A kelet-európai romák helyzetét értékelték Brüsszelben

A mikrohitel-programok folytatását és elterjesztését szorgalmazta az Európai Bizottság, a Világbank és a szegények vállalkozását segítő, magyarországi Kiútprogram által szervezett, a kelet-európai romák társadalmi és gazdasági helyzetét értékelő konferencián kedden Brüsszelben Andor László társadalmi ügyekért felelős európai biztos.
Göncz Kinga szocialista EP-képviselő arról beszélt, hogy meg kell szüntetni a roma és a nem roma közösségek közti társadalmi különbségeket, Polgár András a Kiútprogram vezetője pedig sikeresnek ítélte a kísérleti programot, egyúttal az Európai Unió és a magyar kormány segítségét kérte a romák felzárkóztatásában.
Andor László jó példának nevezte a programot arra, hogy miként lehet együtt dolgozni a változtatás érdekében. A biztos kifejtette, hogy a Bizottságnak sikerült napirendre tűznie a romák helyzetét, nemcsak uniós, hanem tagállami szinten is, és romastratégiák kidolgozására szólította fel a tagállamokat. A szegénységben élők helyzetét rögzíteni kell a köztudatban, napirenden kell tartani és a megsegítésükre kidolgozott programokat diszkrimináció nélkül kell végrehajtani. Andor László elmondta, hogy Magyarországgal együtt 11 tagállamban indult mikrohitel-program mélyszegénységben élők számára, és ezeknek az országoknak a szóban forgó programokat folytatniuk kell. Elmondta, hogy a Bizottság pozitív példaként tartja számon Magyarországot, ahol politikai lépések születtek a romák integrációjának érdekében, a kormány pedig a többi között a foglalkoztatás szisztematikus növelését tűzte ki célul. A mikrohitel Andor László szerint sikeres eszköz lehet a munkahelyteremtésre. Az EB folytatni kívánja a mikrohitel-programokat az Európai Szociális Alap bevonásával.
Polgár András hangsúlyozta, hogy a "szegények bankjának" is nevezett Kiútprogramegyidejűleg praktikus tudást ad, és tartós kapcsolatot alakít ki üzleti szereplők között. "Az út hosszú, tele van kereszteződésekkel, és nem mindenki tartja be a közlekedési szabályokat" - jelentette ki. A kísérleti program elsődleges célja a romák társadalmi mobilitásának és integrációjának elősegítése. A program információkat, pénzügyi segítséget nyújt a mélyszegénységben élők számára abból a célból, hogy elősegítse önfoglalkoztatásukat. A program forrásainak nagy részét az Európai Unió Páneurópai Roma Integrációs Módok Koordinációjának Roma befogadás: Önfoglalkoztatás és mikrohitel elnevezésű projektje biztosította csaknem másfélmillió euró értékben.
A Kiútprogram a bangladesi, Nobel-békedíjas Muhammad Junusz által létrehozott Grameen-modellre épül, amelynek keretében mélyszegénységben élő embereknek viszonylag kis összegű kölcsönöket, úgynevezett mikrohiteleket nyújtottak, hogy önálló jövedelemtermelő tevékenységbe tudjanak kezdeni.
Polgár András szerint a program működőképességéhez minden szereplő közreműködésére szükség van. A legnagyobb akadályt a civil szféra gyöngeségében látja, aminek szerinte súlyos gazdasági következményei vannak. A program vezetője leszögezte, hogy az adófizetők pénzébe kerülő közmunkaprogramok nem oldanak meg semmit. Úgy vélte a hasonló mikrohitel-programok hasznosságáról a politikusokat is nagyon nehéz meggyőzni, ezért sokszor az is siker, ha nem segítenek, csak nem akadályozzák a projektet.
Göncz Kinga szocialista EP-képviselő kifejtette, hogy a rendszerváltás előtt asszimilálni próbálták a romákat, kisebbek voltak a társadalmi különbségek, és a szocialista teljes foglalkoztatás miatt nem volt munkanélküliség. A szocialista képviselő úgy vélte, a romák később nem tudtak alkalmazkodni a körülményekhez, és megállapította, hogy a leszakadó, mélyszegénységben élők között nagy többségben vannak a romák.
"Ezt a szakadékot meg kell szüntetni" - mondta a korábbi külügyminiszter. A Kiútprogramról szólva kiemelte: nem csak arra tanítják a mélyszegénységben élő romákat, hogy miként kell vállalkozni, hanem arra is, hogyan küzdjék le a reménytelenséget és az őket sújtó előítéleteket.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 02. 07:46, szerda | Külföld
Donald Trump: Izrael elfogadta a hatvan napos gázai tűzszünet feltételeit
Izrael elfogadta a hatvan napos gázai tűzszünet véglegesítéséhez szükséges feltételeket - közölte Donald Trump amerikai elnök kedden.
2025. Július 01. 07:41, kedd | Külföld
Parajd - Legalább tíz napot késnek a Korond-patak elterelési munkálatai
2025. Június 27. 07:20, péntek | Külföld
27-ből 26 tagállam támogatja Ukrajna uniós tagságát
Huszonhat európai uniós tagország állam-, illetve kormányfője szerint az Európai Bizottságnak fel kellene gyorsítania Ukrajna uniós csatlakozási folyamatát
2025. Június 26. 07:27, csütörtök | Külföld
Rekordmennyiségű esőzések és árvizek sújtják Délnyugat-Kínát, több tízezer embert evakuáltak
Hétfő óta többévtizedes rekordot megdöntő áradások sújtják Délnyugat-Kína egyes térségeit, számos településről már több mint 80 ezer embert evakuáltak a hatóságok - jelentette a kínai állami média.