Városlista
2025. október 20, hétfő - Vendel

Hírek

2011. Szeptember 24. 07:41, szombat | Belföld
Forrás: OrintPress

A fénysebesség mégsem a végsebesség?

A fénysebesség mégsem a végsebesség?

A svájci CERN tudósai ismét olyan eredményekkel álltak elő, amelyek alapjaiban forgathatják fel a tudományos elméleteket, és amelyek magukat a kutatókat is meglepték.

Arra figyeltek fel ugyanis, hogy egyes szubatomi részecskék képesek átlépni a fénysebesség végső határát is.

A CERN tudósai kísérleteik során neutrínóknak nevezett szubatomi részecskéket indítottak el a föld alatt, egy járatban a tőlük 732 kilométerre, az olasz Appenninek lábánál fekvő Gran Sasso laboratórium felé. Az eredmények azonban meglepték a kutatókat: a részecskék ugyanis a vártnál hamarabb bukkantak fel a másik laborban - írja a BBC Science and Environment News.

Az időbeli eltérés természetesen nem volt jelentős, csupán a másodperc törtrészéről van szó, az eredmények mégis arra utalnak, hogy a részecskéknek sikerült átlépniük a fénysebességet. Csakis ezzel magyarázható ugyanis, hogy hamarabb érték el a kitűzött célt.

A tudósok jelenleg azt vizsgálják, hogy nem csúszott-e bármiféle hiba a számításaikba - ennek érdekében az eredményeket más tudóscsoportoknak is elküldték. Ha ugyanis kísérleteik hibátlanok, az azt jelenti, hogy az Univerzum végsebességének tartott fénysebesség - amelynél Einstein szerint is csak a gondolat lehet gyorsabb - mégsem a végsebesség.

OrientPress Hírügynökség

Ezek érdekelhetnek még

2025. Október 20. 08:03, hétfő | Belföld

Szijjártó Péter: ma durva nap lesz Luxembourgban

2025. Október 20. 08:00, hétfő | Belföld

Rétvári Bence: a teljesítményarányos bérezéssel már 6000 tanár keresete emelkedett egymillió forint fölé

A teljesítményarányos bérezéssel már 6000 tanár keresete emelkedett egymillió forint fölé - közölte a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára vasárnap az MTI-vel.

2025. Október 20. 07:59, hétfő | Belföld

Felhős, de enyhe idő várható a héten

Jellemzően felhős, olykor esős, szeles, de az átlagosnál enyhébb idő várható a héten, a hőmérséklet csúcsértéke a hét közepén már 20 Celsius-fok körül alakul és szerdától a hajnali fagyok is megszűnnek.

2025. Október 19. 08:59, vasárnap | Belföld

Az ötös lottó nyerőszámai és nyereményei

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 42. héten megtartott ötös lottó és Joker számsorsoláson a következő számokat húzták ki: